למה אנחנו סובלים מכאבים בלסת?

למה אנחנו סובלים מכאבים בלסת?

למה אנחנו סובלים מכאבים בלסת

כאבים בלסת הם תופעה מוכרת וידועה, שיכולה להופיע בגיל צעיר ובגיל מבוגר כאחד, כאשר עיקר הסובלים מכאבים בלסת דווקא נמצאים בשנות השלושים לחייהם. הכאב יכול להופיע כאשר אנחנו פותחים את הפה בשביל לדבר, לאכול, או אפילו בבוקר, לאחר שאנחנו מתעוררים משנת הלילה. לרוב, הבעיה קשורה במפרק של הלסת, המפרק אשר מחבר בין הגולגולת לבין הלסת התחתונה.

מאפייני כאבי לסת

כאסי לסת יכולים לבוא לידי ביטוי במספר דרכים ולפעמים יחדיו.

כאב בעת פעילות הלסת – כאשר אנחנו פותחים את הפה בשביל לדבר, לאכול או לפהק אנחנו מרגישים "קליקים בלסת" המלווים בתחושת כאב.

חריקת שיניים – בשנת הלילה יכולה להופיע תופעה של חריקת השיניים, כאשר השיניים העליונות מתחככות בשיניים התחתונות.

נעילת מפרק – ישנם מקרים בהם המפרק "נועל" את עצמו, ומקשה עלינו בפעולות של פתיחת וסגירת הפה.

כאבי אוזניים – לעיתים, בעיות לסת יכולות לבוא לידי ביטוי גם בכאבי אוזניים או צפצוף באוזניים, מה שמקשה את זהות המקרה ואפיונו.

הסיבות לכאבי לסת

אם אתם סובלים מאחת או יותר מן התופעות שתוארו למעלה, ייתכן כי הסיבה נעוצה בשרירי הלסת ובפגיעה של מפרק הלסת. בדרך כלל, הסיבה העיקרית לכך שאנחנו סובלים מכאבים בלסת, היא בגלל התנהגות והרגלים שאנחנו מבצעים, מבלי לשים לב לכך, כמו חריקת השיניים, כסיסת ציפורניים, הידוק של השיניים, נשיכה של השפה ואפילו לעיסה של מסטיקים באופן ממושך – כל אלו למעשה אינן פעולות שהלסת אמורה לעשות, וההרגלים שסיגלנו לעצמנו גורמים לכאב. סיבות נוספת לפגיעה במפרק הלסת יכולות להיות תוצאה של שחיקת הסחוס אשר תפקידו לרכך את התנועה של מפרק הלסת, או דלקת בפרקי הלסת או אפילו כתוצאה מתאונה או טראומה, שעשויים לגרום לכאבים בלסת.

טיפול בכאבי לסת

בדרך כלל כאב בלסת הוא לא עניין המצריך טיפול, מאחר והתופעה עשויה לחלוף לבדה. יחד עם זאת, כאשר מדובר במקרים חמורים, כמו נעילת לסתות או כאבים המפריעים בניהול שיגרת חיים בריאה, חשוב לפנות לרופא על מנת לעבור בדיקה מקיפה, ולאחריה להתאים את סוג הטיפול הדרוש. אחת האפשרויות לטיפול בכאבים בלסת היא על ידי הכנה של סד לילה, אשר תפקידו למנוע את תזוזת הלסתות במהלך הלילה, ובכך להפחית את העומס על הלסתות ולהקטין את הכאב. כאשר מדובר בבעיה חמורה עוד יותר, וכאשר סד הלילה אינו עוזר, ניתן לפנות לטיפול כירורגי של ניתוח מפרקי הלסת.

בדרך כלל כאבים בלסת הם לא עניין שמצריך התערבות כירורגית או רפואית, ובעבור רובנו הכאב יעבור, גם אם בעזרת משככי כאבים. יחד עם זאת, כאשר מדובר בנזק לשיניים, כמו שחיקת השיניים כתוצאה מחריקת שיניים בלילה, או כאבים בלתי נסבלים המפריעים להתנהלות תקינה, יש לפנות לרופא, כדי לבצע בדיקה מקיפה והתאמה של תוכנית טיפולים.

כתיבת תגובה